budova ÚVTOS Ružomberok, Dončova 6, Ružomberok +421 918 101 131 info@ipa-rk.sk

Po dlhých štyroch rokoch sme sa rozhodli opäť vyraziť za someliérskymi zážitkami a poštekliť naše chuťové poháriky. Po ochutnávke vín z malokarpatskej oblasti a po tokajských vínach sme sa tentokrát vybrali do Topoľčianok. Vinárske závody Topoľčianky patria k popredným producentom vín v Nitrianskej vinohradníckej oblasti s dlhodobými skúsenosťami a tradíciou. Efektnou sabrážou nás privítal na slovo vzatý odborník a profesionál Rado, someliér telom aj dušou. Následne nás previedol priestormi pivničného hospodárstva, kde sa víno vyrába a uskladňuje. Popri tom nás obohatil pútavým rozprávaním o veľa nových informácií. Po tejto exkurzii sme sa už naplno venovali riadenej degustácii vín poprekladanej gastronomickými špecialitami miestnej kuchyne. Každou vypitou vzorkou sme sa dostávali vinárskemu kumštu viac a viac pod kožu. Po dopití poslednej kvapky nám neostalo nič iné ako zakúpiť dostatočné zásoby na spiatočnú cestu, poďakovať a rozlúčiť sa. Príjemným spestrením akcie bola aj návšteva tradičných vianočných trhov v Nitre. Po ochutnávke širokej ponuky vianočných punčov sme sa vo veselom duchu vrátili späť do Ružomberka. Akcie sa zúčastnilo 13 členov územnej úradovne a 11 ich rodinných príslušníkov.

1 2 3 4 5 6

Dňa 24. septembra 2022 sa v Bratislave konal Národný kongres Slovenskej sekcie IPA. 

Dôležité body programu rokovania:
1. Výročné správy členov výkonného prezídia a revíznej komisie.
2. Informácia o aktuálnom stave hospodárenia s majetkom Slovenskej sekcie IPA.
3. Určenie výšky členského príspevku na rok 2024 a výška odvodu na účet Slovenskej sekcie IPA na rok 2023.
4. Zmeny v stanovách a ostatných dokumentoch Slovenskej sekcie IPA.
5. Odsúhlasenie termínu a miesta konania Národného kongresu Slovenskej sekcie IPA v roku 2023.

Cykloturistika sa každý rok teší veľkému záujmu našich členov. Tentokrát sme sa rozhodli preskúmať traily v Malých Karpatoch. V sobotu 18. júna 2022 o 5:00 hod. ráno sme naložili bicykle do autobusu a vyrazili sme na dolniaky. Po naštartovaní pitného režimu sme cyklotrasu zahájili na Zochovej chate. Príjemnými trailovými úsekmi sme sa postupne presúvali prevažne po červenej cykloturistickej značke cez Pezinskú babu na Biely kríž. Tu sme sa občerstvili a pokračovali sme ďalej na Kamzík, kde sme sa kochali výhľadmi na hlavné mesto a jeho okolie z vysielacej veže. Záver trasy nás previedol cez Železnú studničku popri vinohradoch až do Svätého Jura, kde sme boli ubytovaní v útulnom horskom hoteli. Celý večer sme sa vracali v spomienkach na celodennú cyklistiku a tešili sa na nasledujúci deň. Po raňajkách nás totiž čakala prehliadka hradu Červený Kameň. Na každom kroku na nás dýchal kus histórie. Záver prehliadky bol venovaný impozantným pivniciam pod hradom. Po obede v podhradí sme sa nalodili do autobusu a počúvajúc nestarnúce hity Peťa Stašáka sme sa vracali späť na hornú zem. Prežili sme opäť zaujímavú akciu v nádhernej prírode okorenenú kusom kultúry a histórie. Akcie sa zúčastnilo 20 členov našej územnej úradovne.

1 2 3 4 5 6

Po minuloročnej vynútenej prestávke sa nám podarilo zorganizovať ďalší ročník lyžiarsko-turistickej akcie „Smrekovica 2022“, teraz v jarnom termíne 19. - 20. marec. Výstupová trasa na hrebeň Veľkej Fatry viedla od farmy v Liptovských Revúcach cez Polianky, popri chate Limba priamo na Rakytov. Podmienky boli výborné. Zlyžovanie Rakytova smerom na Limbu bolo tou povestnou čerešničkou celého výletu. Na chate sme doplnili energiu, vystúpili sme do severného sedla Rakytova a v nádhernom počasí sme sa presúvali navzdory všetkým objektívnym aj subjektívnym prekážkam na Smrekovicu. Tu sme sa pripojili k ostatným účastníkom akcie. Po chutnej večeri a uvoľňujúcom wellness sme sa nechali unášať atmosférou v spoločenskej miestnosti, kde sme mali pripravené dokonalé zázemie. V nedeľu po raňajkách sa partia skialpinistov vybrala hrebeňom Veľkej Fatry smerom na Malinô Brdo. Prežili sme opäť perfektné dva dni v nádhernej prírode, pri bezchybnom počasí, v skvelej spoločnosti 21 členov našej územnej úradovne.

1 2 3 4 5 6