budova ÚVTOS Ružomberok, Dončova 6, Ružomberok +421 918 101 131 info@ipa-rk.sk

Počasie v polovici septembra neveštilo nič dobré, ochladilo sa a často pršalo. Počas víkendu 21. a 22. septembra bolo však ako na objednávku priam gýčové. Ideálne na cykloturistickú akciu našej územnej úradovne. V sobotu skoro ráno sme naložili bicykle do autobusu a vydali sme sa do lokality Štiavnické Bane, kde sa mala začať plánovaná cyklotrasa. Ubytovali sme sa v útulnej univerzitnej chate UK Richňava. Výber trasy bol pomerne jednoduchý. Keďže v tejto oblasti to nemáme prejazdené, vybrali sme najdlhší Veľký hodrušský okruh. Prvotné nadšenie zo 17 km dlhého zjazdu smerom k Žarnovici čiastočne oslabili technické problémy v podobe defektov a poškodenej prehadzovačky, to však tiež patrí k takýmto akciám. Ostatní tieto vynútené prestávky využili na kontrolu a doplnenie prevádzkových kvapalín. V druhej časti trasy nás čakalo stúpanie náročným skalnatým terénom do výšky 800 m na vrch Kerling. Tu nás už opustili všetky sily, a tak sme sa o dušu, poniektorí aj bez duše, ponáhľali do srdca Slovenska do Banskej Štiavnice na maďarský guláš. Po dobrom obede sme sa museli vrátiť trojkilometrovým stúpaním k tajchu Červená studňa. Odtiaľ smerom na ubytovňu bola cyklotrasa už skôr rovinatá v príjemnom lesnom prostredí, pôžitok z jej prejazdu sme viacerí po náročnom dni považovali za povestnú čerešničku na torte. Pri počte 25 cyklistov nás počas celého dňa postihlo osem defektov, z toho minimálne tri "snejky" :-). Po výbornej večeri sme sa unavení no v príjemnej atmosfére do neskorého večera (alebo do skorého rána) bavili nielen o cyklistických športoch. Nasledovné ráno sme si ešte v centre Banskej Štiavnice vychutnali nedeľnú kávu a po vynikajúcej akcii sme sa vrátili domov. 

1  2  3 3 3

Naši futbalisti mali 6. septembra 2019 pred sebou veľmi náročný duel kvalifikácie na EURO 2020 s mužstvom vicemajstra sveta z Chorvátska. Vďaka Braňovi Hubcejovi sa nám podarilo zabezpečiť vstupenky pre členov našej územnej úradovne. A tak sme sa rozhodli, že pôjdeme do Trnavy "našich chlapcov" podporiť. Už cesta autobusom dávala kvalitný základ večernému športovému zážitku. Po príchode do Trnavy, po vyriešení problému s parkovaním autobusu za pomoci tamojších kolegov policajtov, sme sa zrýchleným krokom presúvali na štadión Antona Malatinského. Škoda, že sme nemali viac času, pretože v Trnave bol zhodou okolností práve jarmok. Ledva sme teda stihli jednu orosenú odmenu a ponáhľali sme sa na futbal. Po úvodnej tlačenici a osobnej prehliadke sme sa usadili a očakávali príchod futbalistov. Zápas bol popretkávaný zaujímavými hernými situáciami a množstvom gólových šancí, škoda, že sa pre Slovensko skončil pomerom skóre 0:4. Atmosféra v hľadisku bola však neopakovateľná, diváci vytvorili kulisu, ktorú by mohli závidieť aj oveľa väčšie športové stánky. Sklamaní z výsledku, no očarení atmosférou sme sa v zajatí tmy okolo tretej nad ránom šťastne vrátili domov. Akcie sa zúčastnilo 18 členov územnej úradovne a 32 ich rodinných príbuzných a známych. Väčšina účastníkov hodnotila akciu ako vydarenú.

1  2  3 3

Dňa 22. júna 2019 sa v hoteli Sun v Senci konal Národný kongres Slovenskej sekcie IPA.

Dôležité body programu rokovania:
1. Výročná správa o činnosti, hospodárení a o stave majetku Slovenskej sekcie IPA za rok 2018.
2. Pripomienky generálneho sekretára (neaktuálne formuláre prihlášok, nenalepené fotografie na prihláškach, nesprávne adresy územných úradovní, nedôsledne vyplnené dotazníky o činnosti územných úradovní, ...).
3. Návrhy Výkonného prezídia Slovenskej sekcie IPA a niektorých územných úradovní na zmenu a doplnenie stanov Slovenskej sekcie IPA.
4. Určenie výšky členského príspevku pre rok 2021 a výšky odvodu na účet Slovenskej sekcie IPA na rok 2020.
5. Odsúhlasenie termínu a miesta konania Národného kongresu a Víkendu priateľstva Slovenskej sekcie IPA v roku 2020 (Bratislava, 31. október 2020 – voľba členov Výkonného prezídia Slovenskej sekcie IPA).
6. Nový dodávateľ členských preukazov a „nepersonalizovaných“ nálepiek na sklo do auta.
7. Kritické komentáre stránky www.ipa-slovakia.sk.
8. Memorandum o spolupráci medzi IPA a MV SR.
9. Memorandum o spolupráci medzi IPA a GR ZVJS.
 

Aj tento rok bol kongres obohatený sprievodným podujatím, Víkendom priateľstva Slovenskej sekcie IPA, ktorého sa zúčastnili štyria naši členovia s rodinnými príslušníkmi. Počas prvého dňa navštívili Nitriansky hrad, absolvovali prehliadku katedrálnej veže, Diecézneho múzea Nitrianskeho biskupstva, návštevu vinárskeho podniku Chateau Topoľčianky spojenú s ochutnávkou vín a prehliadku zubrej zvernice v Topoľčiankach. Druhý deň bol opäť bohatý na zážitky, ktoré účastníci v doobedňajších hodinách nasávali počas návštevy Múzea polície SR v Bratislave, pri prehliadke Starého Mesta a na vyhliadkovej plavbe po Dunaji. Po obede v bratislavskom pivovare Brewer spojenom s prehliadkou pivovaru a ochutnávkou miestnej produkcie sa výletníci rozdelili podľa vlastného výberu na dve skupiny – jedna išla na prehliadku Bratislavského hradu a budovy Národnej rady SR, druhá na hrad Devín. Celé podujatie bolo zavŕšené slávnostným gala večerom pri príležitosti osláv 25. výročia založenia Slovenskej sekcie IPA, kde sa po príhovoroch o slávnostnú časť večera postarali členovia hudobného súboru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a tanečníčky zoskupenia Corazón Cubano. Počas slávnosti bol predchádzajúci vedúci našej územnej úradovne Miroslav Forgáč ocenený medailou II. stupňa Slovenskej sekcie IPA za mimoriadne zásluhy pri rozvoji Slovenskej sekcie IPA. Po ukončení oficialít pokračovala zábava v skvelej atmosfére až do neskorých hodín.

1  2  3  4  5  6

Na Medarda, 8. júna 2019, sme v spolupráci so Základnou organizáciou Odborového zväzu pri ÚVTOS Ružomberok zorganizovali štvrtý ročník úspešnej rodinnej akcie Šálug 2019. Základným motívom akcie je už tradične varenie guláša v peknom podhorskom prostredí všešportového areálu v Ludrovej. Počas dňa sa postupne schádzajú členovia obidvoch organizácií a čo nás veľmi teší, v nemalom počte aj ich rodinní príslušníci. Kým sa varil guláš, hlad sme zaháňali opečenými dobrotami. Povestný Medard nevyronil žiadnu slzu, takže sme sa mohli športovo vyžiť na ihrisku, kde deti odohrali strhujúci zápas proti dospelým. Vzhľadom na horúce počasie bolo nevyhnutné dbať na dodržiavanie pitného režimu, o čo sme sa s vypätím všetkých síl aj snažili. Všetci sme sa dobre zabavili a rozišli sa s pocitom, že sme strávili nádherný deň v kruhu priateľov. Akcie sa zúčastnilo 20 členov našej územnej úradovne, spolu s členmi odborov a rodinnými príslušníkmi nás však bolo podstatne viac.

1  2  3

Naša územná úradovňa zorganizovala v sobotu 18.05.2019 Strelecký deň, ktorý mal medzi celou škálou podujatí premiéru. Zúčastnili sa ho jedenásti členovia úradovne s rodinnými príslušníkmi. S prísľubom pekného počasia sme sa o deviatej hodine stretli na strelnici Miková v Liptovských Sliačoch. Pripravili sme podmienky k realizácii streľby, zástupca správcu strelnice nás oboznámil o dôležitých informáciách z Prevádzkového poriadku a zásadách manipulácie so zbraňou. Pod vedením skúsených inštruktorov sme začali strieľať. Strieľali sme z pištole Ruger 512 cal. 22 LR, Gand Power K100 cal. 9mm Luger, Glock 19 cal. 9mm Luger a pištole Steyr M9-A1 cal. 9. Ďalej sme vyskúšali brokovnicu Saiga cal. 12, Mossberg cal. 12, samopal CZ 858 cal. 7,62x39 a kladkovú kušu Guillotine-X 185Lb. Niektorí rodinní príslušníci mali možnosť po prvý krát držať zbraň v ruke a strieľať z nej. Kopec obopínajúci hlavnú časť strelnice sme tak zhutnili ďalšími stovkami projektilov. Účastníci podujatia, ktorí aktuálne nestrieľali, sa mohli osviežiť nealkoholickými nápojmi, opiecť si slaninu a špekáčiky. Dvakrát vystriedali slnko na oblohe mraky, z ktorých aj spŕchlo, ale našťastie nám neprekazili náš dobre rozbehnutý deň. V závere sme upratali strelnicu a okolo štvrtej sme sa rozlúčili. Celý Strelecký deň prebehol vzhľadom ku charakteru podujatia obozretne a bez akéhokoľvek zranenia, či ohrozenia. Mnohí zo zúčastnených ocenili zorganizovanie tohto podujatia.

1  2  3

Deviaty ročník lyžiarsko-turistickej akcie našej územnej úradovne „skialpový prechod na Smrekovicu“ sa opäť zaradil medzi podujatia, ktoré sa tešia veľkému záujmu našich členov. Každý rok sa snažíme vymyslieť novú trasu, čo nám Veľká Fatra vďaka svojej dispozícii zatiaľ umožňuje. Tentokrát sme vyrazili v sobotu 16. marca 2019 o deviatej ráno od kostola zo Stredných Revúc. Spočiatku sme museli malý úsek prekonať peši, keďže snehu už bolo pri dedine pomenej. Po niekoľkých desiatkach metrov sme sa už obuli do skialpových lyží a vyrazili sme popod Čierny Kameň, cez Minčol, následne severozápadným traverzom okolo Rakytova na Skalnú Alpu a po šiestich hodinách na vytúženú Smrekovicu. Počasie nebolo úplne ideálne, ale vzhľadom na pôvodnú predpoveď (silná víchrica na horách, lavínové nebezpečenstvo stupňa č. 3) bolo k nám pomerne zhovievavé. Prefúklo nás iba pri výstupe na Minčol a jeden z našich najčastejších cieľov - Rakytov sme sa rozhodli aj pre riziko pádu lavíny obísť. Na Smrekovici nás privítali ostatní účastníci akcie, ktorí medzičasom pripravili pre nás v hoteli dokonalé zázemie. Po chutnej večeri niektorí z nás regenerovali v hotelovom wellnesse a neskôr v príjemnej atmosfére spoločenskej miestnosti v novozrekonštruovanej "B" budove hotelového komplexu Granit Smrekovica. V nedeľu po raňajkách sa skupina lyžiarov vydala, tentokrát už slnkom zaliatym hrebeňom Veľkej Fatry, smerom na Malinô Brdo. Turisti sa odviezli po zasneženej ceste na Bodegu a odtiaľ domov. Akcie sa zúčastnilo 19 členov územnej úradovne.

1  2  3