budova ÚVTOS Ružomberok, Dončova 6, Ružomberok +421 918 101 131 info@ipa-rk.sk

Akcie sa zúčastnilo 22 členov územnej úradovne a 21 rodinných príslušníkov, čím sa stala najpočetnejšou akciou v roku 2017. Cesta autobusom v nie príliš lákavom počasí prebehla v pohodovej atmosfére. Účastníci sa už počas cesty aktívne pripravovali na mohutné povzbudzovanie užívaním rôznych domácich medicín. K dobrej nálade prispelo aj niekoľko zastávok na čerpacích staniciach na dočerpanie síl a predovšetkým zásob. Tých niekoľko zastávok však spôsobilo časový sklz, a tak na návštevu vianočných trhov nezostal čas. Správne nabudení sme vhupli rovno na štadión práve vo chvíli slávnostného uvedenia legendy HC Slovana, Richarda Kapuša, do ich siene slávy. Na zápase bola výborná atmosféra, k čomu prispel nie len vypredaný štadión a naše mohutné povzbudzovanie, ale najmä výborný výkon hráčov HC Slovana, ktorí v heroickom závere strhli víťazstvo na svoju stranu. Nadmieru spokojní a mierne rozjarení sme sa so štadiónom rozlúčili spoločnou fotkou. Cestou späť sme dorazili zostávajúce povzbudzovacie prostriedky a v neskorých večerných hodinách sme šťastne docestovali do Ružomberka.

1  2  3

V sobotu 16. decembra 2017 sme v spolupráci so Základnou organizáciou Odborového zväzu pri ÚVTOS Ružomberok zorganizovali autobusový poznávací zájazd. Výborná nálada bola už v autobuse a po dorazení do niekdajšieho Obecného domu v Šenkviciach sa už len zlepšovala. V útulnom prostredí malej vinárne sme poznávali chute a vône dovtedy nepoznané. Okrem úplného opantania týchto zmyslov sme sa dozvedeli mnohé tajomstvá z histórie pestovania hrozna, tajomstiev výroby a skladovania vína. Po výdatnom občerstvení a nasýtení nasledovala návšteva vínnej pivnice. Po návrate do vinárne sme sa nechali ešte na pár chvíľ zaviesť do tajomného sveta vínnej révy, pri čom nás sprevádzali naši hostitelia nielen slovom, ale aj hudbou a spevom. V podvečerných hodinách sme sa autobusom presunuli do „Slovenského Ríma“, aby sme mohli naplno vychutnať čaro Vianoc. Pod obrovským vianočným stromom sa rozprestieral pohostinný trnavský vianočný trh s množstvom príjemných vôní, plný vianočnej atmosféry. Po ochutnaní vianočného punču a nákupe drobností sme sa nechali ešte chvíľu unášať tradičným remeselníckym trhom a plní nových zážitkov sme sa autobusom vrátili do Ružomberka. Bola to prvá akcia tohto druhu organizovaná našou územnou úradovňou a musíme povedať, že sa vydarila. Akcie sa zúčastnilo 15 členov Územnej úradovne Ružomberok Slovenskej sekcie IPA, s rodinnými príslušníkmi nás bolo spolu 29.

1  2  3

Dňa 28. októbra 2017 sa v Košiciach konal každoročný Národný kongres Slovenskej sekcie IPA.

Dôležité body programu rokovania:
1. Dohoda o vzájomnej spolupráci s APVV z 03.05.2017.
2. Slabá platobná disciplína územných úradovní (resp. jej členov).
3. Nulový odvod na účet Slovenskej sekcie IPA v roku 2018.
4. Manuál na možnosť registrácie územných úradovní na čerpanie 2% dane.
5. Kozmetické úpravy v základných dokumentoch IPA (stanovy, volebný poriadok, rokovací poriadok).
6. Odklonenie predaja prezentov IPA na www.fajnveci.sk.
 

V dňoch 27.-29. októbra 2017 sa sedem našich členov s rodinnými príslušníkmi zúčastnilo sprievodného poujatia, Víkendu priateľstva SS IPA, ktorý organizovala Územná úradovňa Košice a Územná úradovňa ZVJS Košice. Po ubytovaní v hotely Congress sa autobusom v poobedňajších hodinách presunuli do tokajskej pivnice v obci Malá Tŕňa, kde absolvovali prehliadku a výklad o jedinečnej vínnej pivnici na Slovensku. Po prehliadke priestorov pivnice bola pripravená večera s ochutnávkou skvelých tokajských vín. V sobotu po hotelových raňajkách navštívili Letecké múzeum v Košiciach. Po obede sa skupina nadšencov histórie pobrala na návštevu Východoslovenského múzea a druhá skupina išla zregenerovať sily do Rímskych kúpeľov. Večer bolo v hoteli pripravenéspoločenské posedenie s delegátmi pri príležitosti Národného kongresu Slovenskej sekcie IPA s bohatým programom v podobe moderných a ľudových tancov a skvelého jedla. Pobyt v Košiciach bol ukončený raňajkami a prehliadkou mesta s výkladom.

1  2  3

V piatok 08. septembra 2017 sa partia 10 členov Územnej úradovne Ružomberok Slovenskej sekcie IPA vypravila na náročnú, ale o to krajšiu cyklotúru z Ružomberka úpätím Nízkych Tatier až do Kráľovej Lehoty. Počasie bolo nádherné, cestu nám lemovali slnkom zaliate kopce a pláne. Náročnosť trasy si vyžadovala časté zastávky, počas ktorých sme mapovali zvyky v miestnych kultúrnych zariadeniach. Príjemným spestrením výletu bola svadba, na ktorú sme natrafili v Pavčinej Lehote. Nevesta a ženích, zrejme nadšenci cyklistiky, sa s nami na pamiatku aj odfotili. Do Kráľovej Lehoty sme dorazili neskoro večer, kde na nás čakal rozvoniavajúci guláš, ktorý pre nás celý podvečer pripravoval vedúci našej územnej úradovne. Počiatočnú eufóriu však náhle vystriedala improvizácia. Nešťastnou nehodou sa jednému z účastníkov akcie podarilo vyliať na zem celý guláš. Neskutočný hlad a vyčerpanie sme zahnali pečenými klobásami. Na druhý deň sme podnikli útok na vrch Neznáma, kde sa nachádza vodná nádrž Čierny Váh. Počasie nebolo úplne ideálne, výhľady na Vysoké Tatry sme nemali takmer žiadne. Po priblížení sa k vodnej nádrži sa nám však naskytol nevšedný obraz – vodná nádrž bola z dôvodu údržby úplne vypustená, čo sa nevidí každý deň. Po návrate do základného tábora sme si objednali polievku a pizzu a v príjemnej spoločnosti sme sa zabávali až do neskorých nočných hodín. Počas akcie, ako to už pri náročných cyklistických podujatiach vždy hrozí, došlo k totálnemu vyčerpaniu jedného nášho člena, ktorého museli ratovať doktori RZP. Všetko nakoniec dobre dopadlo, Jožo sa ešte v ten večer vrátil domov a v nedeľu, v posledný deň akcie, prišiel autom do Kráľovej Lehoty, aby nás presvedčil o tom, že je v poriadku. Išlo pravdepodobne o poslednú akciu v tomto ubytovacom zariadení, nakoľko v roku 2017 prešlo do súkromného vlastníctva. Slovensko je však popretkávané mnohými krásnymi cyklotrasami, takže máme čo objavovať aj v ďalších rokoch.

1  2  3

V sobotu 17. júna 2017 sme v spolupráci so Základnou organizáciou Odborového zväzu pri ÚVTOS Ružomberok zorganizovali už druhý ročník akcie s názvom Šálug 2017. V útulnom podhorskom prostredí športového areálu v Ludrovej sme v doobedňajších hodinách varili guláš pre všetkých prihlásených členov obidvoch organizácií, ich rodinných príslušníkov a priateľov. V roku 2016 bolo krásne slnečno, tento rok nám počasie neprialo. Napriek veľmi zlej predpovedi počasia sa nad nami príroda nakoniec zľutovala a avizovaný dážď na nás nezoslala. Chladné počasie sa však podpísalo pod o niečo nižšiu účasť oproti prvému ročníku akcie a malo tiež vplyv na celý priebeh stretnutia – ľudia sa viac zdržiavali pri ohni a niektorí aj pri ohnivej vode. Navzdory chladu sa našli niekoľkí odvážlivci a v jesenných bundách si zahrali s deťmi futbal. Po športových výkonoch sa zohriali výborným gulášom a pri ohni si opiekli špekáčiky. Akcia sa opäť vydarila, a to aj vďaka spolupráci so Základnou organizáciou Odborového zväzu pri ÚVTOS Ružomberok. Akcie sa zúčastnilo 16 členov Územnej úradovne Ružomberok Slovenskej sekcie IPA, spolu s rodinnými príslušníkmi nás bolo okolo 40.

1  2  3

VI. ročník tradičnej lyžiarsko-turistickej akcie, ktorá sa tento rok konala začiatkom februára, sa odlišoval od tých predchádzajúcich zmenou lyžiarskej trasy na Smrekovicu. Tentokrát sa priaznivci skialpu rozhodli pre náročnejšiu trasu z Liptovských Revúc. Náročným terénom sme v hmlistom počasí dorazili na chatu Limba, kde padla vhod malá prestávka s občerstvením. Výstup na Rakytov nebol o nič ľahší, nakoľko stúpaním hmla výrazne hustla a pridal sa aj silný vietor. Na výhľady z vrcholu sme mohli zabudnúť. Zastávka na Rakytove tak bola doslova len symbolická - spoločná fotka a kalíšok na ostrý zrak pri zjazde do sedla. Hmlisté počasie nás sprevádzalo aj počas zvyšku trasy na Smrekovicu a všetci v zdraví sme dorazili do hotela. Po chutnej večeri, ako býva zvykom, viacerí z nás regenerovali sily v hotelovom wellnesse a neskôr v príjemnej atmosfére baru. V nedeľu padli vhod neskoré raňajky a po tradičnej káve sme ukončili pobyt na Smrekovici. Skupina skialpinistov sa na lyžiach vydala na Malinô Brdo, ostatní sa odviezli na Bodegu a odtiaľ domov. Akcie sa zúčastnilo 15 členov územnej úradovne.

1  2  3